شركت فضای سبز نیروانا

چرا باید از فضای سبز استفاده کنیم ؟

همه ما دوست داریم بیشتر وقتمان را در پارک ها و در فضای سبز بگذرانیم، بسیاری از خاطرات دوران کودکی ما در پارک ها اتفاق افتاده است. اما آیا این دلایل در پاسخ به سوال ” چرا باید از فضای سبز استفاده کنیم “، کافیست. با وجود اینکه بر همگان مشهود است که پارک ها بخش مهمی از هر جامعه هستند و تأثیر قابل توجهی بر رشد کودکان و شادی در محله دارند، با این حال ما در زیر ۷ دلیل کلیدی را برایتان ذکر میکنیم که میزان تاثیر گذاری فضای سبز بر محیط زیست ، آب و هوا و سلامت روانی را نشان میدهد و لزوم استفاده از فضای سبز را برایتان آشکار میکند.

۷ تاثیر مهم فضای سبز بر زندگی شهری

چرا باید از فضای سبز استفاده کنیم ؟

در حال حاضر در جوامع شهری دیگر استفاده از فضای سبز یک انتخاب نیست بلکه راه حلی برای مشکلات شهری می باشد. امروزه دیگر استفاده از فضای سبز محدود به پارک ها نیست بلکه به راه حلی سازنده در خانه ها ، محیط های کاری ، آپارتمان ها و فضاهای عمومی نیز تبدیل شده است. به همین دلیل تعریف فضای سبز نسبت به چندین سال قبل تغییر کرده و دایره گسترده تری را شامل میشود.

استفاده از روف گاردن یا همان بام سبز ، استفاده از فضای سبز در محیط های کاری برای افزایش راندمان و بهره وری ، محوطه سازی برای سازمان ها و … از جمله مواردیست که فضای سبز امروزی برای آن راهکارهای ویژه ای ارایه میدهد. در زیر ۷ دلیل که چرا باید از فضای سبز استفاده کنیم را برایتان ذکر میکنیم.

طوفان آب

زمین بدون آب، آب را جذب می کند. درخت ها و چمن ها یک روش بسیار کارآمد و ارزان برای مدیریت طوفان آب نسبت به فاضلاب و زهکشی بتنی هستند. با افزایش شرایط آب و هوایی شدید، افزایش فضای سبز می تواند مقدار زیادی پول را ذخیره کند.

کاهش حرارت شهری

فراوانی سطوح مسطح و تاریک ساخته شده از آسفالت و بتن در شهرها به عنوان اثر جزیره گرمایی شهر شناخته می شود. این پدیده باعث می شود که محله های شهری به مراتب گرمتر از سایر مناطق باشند. خوشبختانه، حتی یک افزایش کوچک در تعداد درختان در محله می تواند این اثر را کاهش دهد. کاشت استراتژیک درختان و پوشش گیاهی – به صورتی که شاخه ها بر روی پیاده رو آویزان شوند – می تواند دمای تابستانی را تا ۱ الی ۵ درجه سانتیگراد کاهش دهد.

مرکز جامعه

پارک ها و فضاهای سبز امکان برقراری ارتباط افراد با یکدیگر و ملاقات با افراد جدید را فراهم میکند. افزایش تعداد پارک ها و امکانات تفریحی در محله باعث کاهش میزان جرم و جنایت به ویژه در میان جوانان می شود. امروزه در کشورهای پیشرفته ، حتی کسب و کارها نیز فضای سازمانی خود را با فضای سبز آمیخته اند تا بتوانند علاوه بر حفظ سلامت روانی کارکنان ، بهره وری بالاتری نیز داشته باشند.

هوای پاکیزه

درختان انواع مختلفی از آلاینده ها را از هوا حذف می کنند. آلودگی هوا می تواند خطر ابتلا به برخی سرطان ها را افزایش داده و اثرات نامطلوبی بر روی کودکان، افراد سالخورده و افراد مبتلا به مشکلات تنفسی ایجاد کند. حتی افزایش کوچکی در تعداد فضاهای سبز شهر می تواند در آلودگی هوا تاثیر بسزایی داشته باشد.

تقویت سلامت روانی

واضح است که جایی که مردم می توانند باهم ارتباط برقرار کنند، دوستان جدیدی را ببینند و در فعالیت های تفریحی شرکت کنند، سلامت روانی آنها تقویت میشود. قرار گرفتن در معرض مستقیم با طبیعت علاوه بر تقویت سلامت روان باعث کاهش استرس و افزایش شادی نیز می شود و این اثرات تقریبا بلافاصله اتفاق می افتد. یک تحقیق توسط محققان فنلاند نشان داده که حتی ده دقیقه حضور در فضای سبز یا منطقه جنگل شهری به طور قابل توجهی باعث کاهش استرس خواهد شد.

محل فعالیت جسمی

شما احتمالا در مورد مشکلات زیادی که ناشی از فقدان فعالیت بدنی است، شنیده اید. امروزه زندگی روزمره بسیاری از مردم به طور مستقیم با چاقی مرتبط است که می تواند منجر به مشکلات قلبی و سرطان ها شود. پارک ها ، فضاهای سبز در شهرک ها یا در محیط های کاری ، افراد را به انجام فعالیت های فیزیکی و ورزش های عمومی تشویق میکند.

حفاظت از اکو سیستم های طبیعی

علاوه بر موارد ذکر شده در بالا ، نیاز به فضاهای سبز بیشتر و بهتر در شهرها میتواند باعث ایجاد اکوسیستم خاص خود شود و زیستگاه طبیعی بسیاری از حیوانات مختلف را فراهم کند. زیرا با رشد شهرها بسیاری از حیوانات بدون خانه می مانند. ساخت شبکه ای از پارک ها در شهر یکی از راه حل هایی‌ست که میتواند اکو سیستم های محلی را حفظ کند.

در بالا ۷ دلیل مهم که چرا باید از فضای سبز استفاده کنیم را برایتان ذکر کردیم؛ اگر شما هم دلایلی مهم دیگری را می دانید آن را از طریق دیدگاه ها با ما در میان بگذارید. 

امیدواریم این پست شما را برای زندگی شهری سبز و سالم تشویق کرده باشد. منتظر نظرات شما هستیم.